Metsamineja meelespea

Mida peaks metsa minnes meeles pidama?

 

Metsa minnes arvestage ilmastikutingimustega: võtke metsaminek ette päiksepaistelise ilmaga, et oleks võimalik paremini orienteeruda. Soovitatav on metsa minna ennelõunal, et metsaskäik jääks valgele ajale. Tutvuge piirkonnaga, kuhu te suundute. Ärge minge metsa üksinda, vaid minge koos kaaslastega ning metsas olge üksteisest nägemis- või kuulmiskaugusel. Kindlasti peaks oma sihtpunktist ja orienteeruvast
tagasisaabumise ajast teavitama koduseid.

 

Riietuge erksavärviliselt ja ilmastikukindlasse riietusse, olles tumedates riietes, kasutage riiete peal neoonveste, mida on võimalik soetada paljudest kauplustest. Nii olete üksteisele ja ka vajadusel otsijatele paremini nähtavad.

 

Soovitav on kaasa võtta vile, millega saab märku anda, sest see kostub häälest kaugemale. Kaasa võiks võtta veel taskulambi, millega on võimalik märku anda pimedal ajal. Samuti on soovitatav kaasa võtta tuletegemisvahendid, et vajadusel kas enda soojendamiseks või märguandmiseks lõket teha, kuid siin tuleb arvestada kõigi tuleohutus nõuetega.

 

Mobiiltelefoni olemasolul kontrollige enne metsa minekut aku laetust või võtke kaasa laetud tagavaraaku.

 

Metsa võtke kaasa ka energiat andvaid suupisteid ja midagi janu kustutamiseks.Ärge unustage metsa kaasa võtta vajaminevaid ravimeid!

 

Metsas olles

 

Metsas liikudes peatuge aeg-ajalt ning tutvuge ümbruskonnaga. Jäta meelde olulised märgid – kuivanud puu, lagunenud maja, sipelgapesa jm. Oluliseks abimeheks on selge ilmaga päike, mille järgi on võimalik oma liikumissuunda kontrollida. Kuid kindlasti peab arvestama, et metsast väljatuleku ajaks on päikese asukoht muutunud. Kindlam on metsas olles panna paika mingi orientiir, mille järgi liikuda, olgu sees siis mõni tee,
raielank, kiviaed või kraav. Oluline, et järgides orientiiri, suudaksite metsast ilma eksimata väljuda.

 

Tegutsemine eksimise korral

 

Eksinud inimene peaks eelkõige säilitama rahu. Kuulake ümbruskonna hääli – koduloomad, sõidukid jm. Sellised hääled annavad märku, et läheduses on inimtegevus, kust võite abi saada õige suuna kättesaamiseks. Kui õiget suunda ei leia, siis telefoni olemasolul helistage hädaabinumbril 112 ja kuulake edasisi nõuandeid. Hättasattunud isiku asukohta on võimalik positsioneerida, kui ta võtab ühendust hädaabinumbriga. Positsioneerimine annab meile võimaluse otsinguteks kasutatavaid ressursse oluliselt kokku hoida ning isikule õige suund kätte juhatada. Eksimise korral on oluline teavitada eksimisest võimlikult kiiresti, et oleks võimalik kaasata otsingutesse erinevat tehnikat ja otsingumeeskondasid. Hea, kui teid on võimalik abistada valgel ajal, mil on otsingute tegevused lihtsustatud.

 

Kui eksinu kuuleb politseiauto sireeni mingis suunas edasi-tagasi liikumas või näeb pimedal ajal valgusallika valgust, siis on soovitav selles suunas liikuda ja kindlasti jõuate välja teele või metsasihile, kust ka lõpuks abi saate. Tee või metsasihi leidmisel on soovitav sellel edasi liikuda, mitte siseneda tagasi või üle tee metsa. Paljud eksinud inimesed, jõudes metsasihile või teele, ei liigu mööda neid, vaid hakkavad otsima otsemat teed sihtmärgini, pöördudes selleks metsa tagasi ja jätkavad ekslemist. Kui kuulete ahelikus olevate inimeste hääli, siis tehke ennast võimalikult nähtavaks ja kuuldavaks. Selleks annabki hea võimaluse neoonvest ja vile, pimedal ajal taskulamp. Otsinguteks kasutatakse ka spetsiaalseid otsingukoeri, kes annavad leidmisest teada haukudes. Koertega kohtudes tuleb jääda rahulikuks ja mitte neid endast eemale peletada. Helikopteriga otsingu korral üritage leida lagedam koht ja tehke ennast või oma asukoht võimalikult nähtavaks.

 

KOKKUVÕTTES VEELKORD:

METSA MINNES:
– võta kaasa laetud akuga telefon,
– taskulamp, tikud või tulemasin,
– juua, süüa (lutsukomm, tudengi eine jne)
– pane selga erksamad riided, vajadusel  jõuavad otsijad sinuni kiiremini,
– metsa minekust anna tuttavale teada või jäta kiri koju, kuhu metsa sa lähed,
– ära mine üksinda, koos kaaslasega on huvitavam ja ohutum,
– metsas liikudes jälgi ümbrust, vajadusel hakka tuldud teed pidi tagasi liikuma,
– julge suhelda teiste inimestega,  keda metsas võid kohata,
– võimalusel võta kaasa vile.

KUI OLED EKSINUD:
– säilita rahu ja jälgi ümbrust, leia rada, kustkohast tulid,
– kuula ümbruskonna hääli, kus võib asuda lähim sõidutee, koduloomad,
– suhtle inimestega, keda võid metsas  kohata (tema ei pruugi eksinud olla),
– leia teeots või metsasiht ja jää paigale,
– helista tasuta numbril 112 ja sind aidatakse,
– võimalikult täpselt kirjelda enda ümbrust ja räägi, mida metsas olles märkasid (suur kivi, lagunenud hooned jne),
– säästa telefoni akut (ei tasu hakata mängima või uudiseid lugema jne),
– tee ennast nähtavaks (erksad riided nähtavale),
– vajadusel tee väike lõke, et sooja saada (sind nähakse siis juba kaugelt).

error: Content is protected !!